Menu Zamknij

Wiza turystyczna do Rosji – krok po kroku

Chcąc zrealizować jedno z naszych wyzwań – odwiedzenie wszystkich stolic europejskich – musieliśmy się w końcu zmierzyć z wyrobieniem wizy do Rosji. Tylko Moskwa nam została, bo wszędzie czytaliśmy, że z tą wizą to same problemy, że nie wydają tak łatwo, że tylko przez pośredników jest szansa na załatwienie sprawy… To właśnie dlatego Moskwa stała się ostatnią europejską stolicą, jaką odwiedziliśmy. Długo zwlekaliśmy, ale w końcu nadszedł ten dzień. Gdybyśmy wiedzieli, że to takie proste, nie zwlekalibyśmy tak długo. 🙂

Zaryzykowaliśmy, wszystko załatwiliśmy samodzielnie i do tego nie zapłaciliśmy żadnemu pośrednikowi.

A było to tak…

Na początek ustaliliśmy termin naszej wycieczki. Następnie musieliśmy się umówić na wizytę do Ambasady. Tu było trochę zamieszania… Czytaliśmy różne informacje, blogi, porady, żeby bez problemu przebrnąć ten etap, a jednak trochę się zgapiliśmy. Umówiliśmy tylko mnie na wtorek, na godz. 9:00, bo znaleźliśmy informację, że w sytuacji, gdy jedzie para, jedna osoba może załatwić sprawę, ale to nieprawda. Ostatecznie chcieliśmy zarezerwować drugi termin dla Ewelinki. Okazało się jednak, że najbliższy termin jest za miesiąc, czyli już po wycieczce. Była nerwówka… W międzyczasie sprawdzaliśmy dostępne terminy i pojawił się! Co prawda na czwartek, ale się pojawił, więc szybko go zarezerwowaliśmy. Uznaliśmy, że skoro terminy pojawiają się tak znienacka to będziemy dalej sprawdzać, a może będzie dostępny taki, żebyśmy pojechali razem. No i na dzień przed wizytą pojawił się wolny termin – wtorek godzina 11:00! Dlatego sprawdzajcie terminy nawet jeśli są niedostępne. 🙂

A teraz kilka przydatnych informacji w punktach, co i jak załatwić, żebyście sprawnie i bezproblemowo przeszli przez ten proces.

 

1. Sprawdzenie / umówienie terminu wizyty w ambasadzie

Wizytę w Warszawie umawiamy na stronie http://warsaw.kdmid.ru/queue-pl/.

Proponuję od tego zacząć, ponieważ terminy jakie się nam pojawiły (sprawdzaliśmy w lipcu) były dopiero na za miesiąc.

Jednak gdy sprawdziłem następnego dnia, było już kilka terminów na tydzień do przodu – warto więc sprawdzać co jakiś czas.

Godziny na jakie możemy się umówić (11 slotów po 20 minut każdego dnia):

Pamiętajcie umówić termin dla każdej osoby – bez tego nie wejdziecie do Ambasady.

2. Voucher

My mieliśmy dwa vouchery, bo uznaliśmy, że skoro już załatwiamy wizę to odwiedzimy i Moskwę, i Petersburg. W sieci pojawiały się informacje, że musi być jeden voucher. Zastanawialiśmy się co robić, czy nie będzie problemu z tymi dwoma voucherami, a z drugiej strony pomyśleliśmy, że przecież ludzie podróżują do Rosji i na pewno nie nocują tylko w jednym miejscu.

Vouchery otrzymaliśmy bez najmniejszego problemu bezpłatnie i to w dosłownie chwilę na maila bezpośrednio od hoteli (nocowaliśmy w HolidayInn, które należą do sieci IHG).

3. Ubezpieczenie

Zakupiliśmy ubezpieczenie w TU Europa – koniecznie musi być na 30 000 EUR (wyrażone w EUR) Kosztów Leczenia (KL).

https://polisy.voyager.pl/PolisaOnline/Wybor.aspx -> Ubezpieczenia TU Europa SA -> Elitar Partner Rosja i Ukraina

Koszt:

 • 1-3 dni – 15 zł
 • 4-7 dni – 19 zł
 • 8-14 dni – 33 zł
 • 15 -31 dni – 60 zł

4. Zdjęcie

Rozmiar: 3,5 x 4,5 cm, zdjęcie nie może być starsze, niż 6 miesięcy,  twarz musi zajmować 70-80% fotografii.

5. Wniosek

Po zgromadzeniu wszystkich wyżej wymienionych dokumentów, możemy przystąpić do wypełniania wniosku wizowego.

Wniosek wypełnia się na stronie https://visa.kdmid.ru/ – mając wszystkie dokumenty pod ręką wypełnienie go nie stwarza żadnych trudności.

Warto uważnie czytać wszystkie objaśnienia na stronie.

Wniosek drukujemy zwracając uwagę, aby opcja dopasowania wydruku do strony była nieaktywna.

6. Wizyta w ambasadzie

Adres: Belwederska 25C, 00-001 Warszawa

Z kompletem dokumentów:

 • paszport ważny co najmniej pół roku po dacie końca ważności wizy
 • wydrukowany wniosek wizowy
 • zdjęcie
 • voucher
 • wydruk polisy ubezpieczeniowej

udajemy się na umówiony termin. Przy metalowej bramie jest domofon – dzwonimy – ochrona weryfikuje na liście, czy jesteśmy na dziś umówieni i nas wpuszczą.

Od razu za bramą po prawej stronie są szafki na zostawienie wszystkiego, co nie jest nam potrzebne do złożenia wniosku o wizę (telefon, portfel, plecak itp.).

Idziemy do okienka, które mieliśmy wskazane podczas umawiania wizyty (prawdopodobnie okienko numer 4).

Po przejrzeniu wszystkich dokumentów, jeśli wszystko się zgadza, pani wydaje nam „żółte papiery” i z nimi musimy się udać do biura podróży Tamara w celu opłacenia wniosku wizowego.

Biuro znajduje się po drugiej stronie ulicy – Belwederska 40, wejście od tyłu budynku.

Tu otrzymujemy potwierdzenie opłacenia wniosku, wracamy z nim do ambasady i otrzymujemy kolejną karteczkę – tym razem z terminem odbioru – w naszym przypadku było to dokładnie za tydzień.

PODSUMOWANIE

Proces uzyskania wizy okazał się bardzo prosty, więc jeśli ktoś ma w miarę blisko do Ambasady, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na pośredników.

Podobnie z voucherami. Wszędzie jest pełno informacji, że jeśli się go nie kupi będzie ciężko, że musi być jeden na cały pobyt itp. My mieliśmy po dwa, uzyskane bezpłatnie w hotelach i nie było z tym najmniejszego problemu przy składaniu wniosku.

KOSZTY

 • 30 zł – zdjęcie
 • 33 zł – ubezpieczenie (w naszym przypadku na 8 dni)
 • 145 zł – opłata za wniosek wizowy i prowizja dla biura Tamara
 • 0 zł – vouchery (otrzymaliśmy je za darmo z hoteli w których mieliśmy noclegi)

Całkowity koszt to 208 zł.

Opublikowano wPoradniki, Rosja, Rosja

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *